EATON B29CRC25TA3E005 Definite Purpose 1-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7NED
EATON B29CRC25TA3E005 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Din Rail Mount Adapter, 25 A, 24 V, 1-5 A
Item: BJ7NEDModel: B29CRC25TA3E005
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 25A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 25A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1-5A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"