EATON B29CRC25TA3E002 Definite Purpose 1-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7NEJ
EATON B29CRC25TA3E002 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Din Rail Mount Adapter, 25 A, 24 V, 0.4-2 A
Item: BJ7NEJModel: B29CRC25TA3E002
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 25A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Control Characteristics Common Control
Enclosure Type Open With DIN Rail Mounting Adapter
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 25A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.4-2A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"