EATON B29CRC15TA3E002 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Din Rail Mount Adapter, 15 A, 24 V, 0.4-2 A
Get it by Friday, May 22
€1,278.84 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 15A |
| Contact Configuration | 1 NO pressure plate |
| Control Characteristics | Common Control |
| Enclosure Type | Open With DIN Rail Mounting Adapter |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 10.17" |
| Inductive Full Load | 15A |
| Length | 5.81" |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | Std. C396 OLR |
| Overload Range | 0.4-2A |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Pressure Plate Without Quick Connect Terms |
| Type | Non-reversing W/ C396 |
| Voltage Rating | 24V |
| Width | 5.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.16 |
| Ship height (cm) | 25.83 |
| Ship length (cm) | 14.76 |
| Ship width (cm) | 14.3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- WATTS 8P 3/4 0061868 Hose Connection Vacuum Breaker, 3/4 Inch Size, Reinforced Thermoplastic
- LIFT-ALL EN1603NX6 Web Sling, 6 ft Sling Length, 6, 500 lb Vertical Hitch Capacity
- MI-T-M CV-2600-4MMC Pressure Washer, Cold Water, 2600 Psi, 2.2 Gpm, 170 cc, Detergent Tank
- BUSSMANN 170M3809D Fuse Link, Dual Indiaction, Size 1, 50 A, 690V AC
- HOFFMAN CT33TOCSS 15785 Tee, 90 Deg., 3 x 3 Inch Size, 304 SS, Outside Cover
- APPROVED VENDOR P14440RF Drill Bushing Headless Press Fit Drill Size 1-13/32 In
- HOFFMAN E1PBXSS 59350 Push Button Enclosure 30.5mm 1 Hole 304 Ss
- APPROVED VENDOR PT246GE Drill Bushing Type Headless Press Fit Drill Size 13/64 In
Explore More
- KEYSHAFT
- Oily Waste Cans
- Plastic Angle Stock
- Temperature and Pressure Relief Valves
- Rod and Piston Seal Kits
- Riot Gear
- MECHANIX TAA M-Pact 3 Covert Tactical Impact Resistant Gloves
- DESTACO 5305 Series Horizontal Hold Down Clamps
- RUD CHAIN TXP Texolution Point Swivel Hoist Rings, Metric Thread
- GRAINGER Rubber Roll, Butyl Rubber
- BUSSMANN F01A Series Glass and Ceramic Fuses
- USA SEALING Neoprene Flange Gasket, 8-3/4 Inch Outside Diameter
- MARTIN SPROCKET Mine Duty MXT45 Bushed Drum Pulleys, Lagged
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B29CRC15TA3E002 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Din Rail Mount Adapter, 15 A, 24 V, 0.4-2 A
€1,278.84 /unit


