EATON B29CNE45AA3E032 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Metal Mounting Plate, 45 A, 110/120 V, 24-32 A
Get it by Thursday, May 21
€2,524.51 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 45A |
| Coil Voltage | 110-120V AC |
| Contact Configuration | 1 NO pressure plate |
| Control Characteristics | Common Control |
| Enclosure Type | Open With Metal Mounting Plate |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 13.27" |
| Inductive Full Load | 45A |
| Length | 6.67" |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | Std. C396 OLR |
| Overload Range | 24-32A |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Lugs Without Quick Connect Terms |
| Type | Non-reversing W/ C396 |
| Voltage Rating | 110-120V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.77 |
| Ship height (cm) | 33.71 |
| Ship length (cm) | 16.94 |
| Ship width (cm) | 19.41 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- BRADLEY 269-1286GR Thermostat
- EATON UVH3LT11K Undervoltage Release, Terminal Block, 208-240 V, K-Frame Hmcp Breakers, Left-Hand Mounting
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL7420 Weatherproof Cover, Cast Aluminium, For Fs/Fd Box Mounting
- WINTERS INSTRUMENTS PLP4290 Low Pressure 4 Inch, 0-15 Inch, H20/Oz 1/4 Inch, Back
- SMC VALVES MXS12-100A Guided Cylinder, 12 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- TITAN FASTENERS RGB3110P
- RENEWABLE LUBRICANTS 84536 Bio Synxtra Stern Tube Lube, Grade 220, Drum 55 Gallon Capacity
Explore More
- KEYSHAFT
- Sockets
- Sander Accessories
- Spherical Rod Ends
- Pry Bar Lever Dollies
- Belt Drive Axial Downblast Exhaust Ventilators
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU420 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 105MHT Silent Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1 Inch x 500 Inch per Roll
- RUD CHAIN ABA Lifting Points For Welding
- ANVIL AS913 Series 10-Hole Two Angle Clevis Connectors
- SQUARE D Magnetic Motor Starters
- ALTRONIX Expandable Power Systems
- MARTIN SPROCKET Nuts
- ULTRATECH Economy Square Drain Seals
- BUSSMANN AGC Series Glass And Ceramic Tube Fuses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B29CNE45AA3E032 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Metal Mounting Plate, 45 A, 110/120 V, 24-32 A
€2,524.51 /unit


