EATON B29CNE40TA3E032 Definite Purpose 1-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7NBF
EATON B29CNE40TA3E032 Definite Purpose Starter, 40A, 24 V Coil, 1No Pressure Plate, 1-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7NBFModel: B29CNE40TA3E032
Item Starter
Amps Rating 40A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 24-32A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V