EATON B29CNE30BX3E032 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Metal Mounting Plate, 30 A, 208/240 V, 24-32 A
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,533.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 30A |
| Coil Voltage | 208/240V AC |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Common Control |
| Enclosure Type | Open With Metal Mounting Plate |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 10.17" |
| Inductive Full Load | 30A |
| Length | 5.81" |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | Std. C396 OLR |
| Overload Range | 24-32A |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Lugs Without Quick Connect Terms |
| Type | Non-reversing W/ C396 |
| Voltage Rating | 208-240V |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 5.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.16 |
| Ship height (cm) | 25.83 |
| Ship length (cm) | 14.76 |
| Ship width (cm) | 14.3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- MAXPURE TEG31I6L3.0X2.5-PL Short Concentric Reducer, 316L Stainless Steel, Clamp x Clamp, 2 1/2 Inch x 3 Inch Tube Od
- GATES 725908685 Flange Adapter, FP End Type
- JACKSON SAFETY J5224 PAPR Helmet, With Headgear
- DAYTON 51P800 Disconnect Switch
- APPROVED VENDOR U38869.012.0487 O-ring Dash 249 Epdm 0.13 Inch
- SPEEDAIRE TT2041102021000G O-Ring
- LENOX TOOLS 83261D2B144545 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 14 Feet 11 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- MASTERDRIVES P72H200-3020 H Type Timing Pulley
Explore More
- KEYSHAFT
- Hook Cutters
- Epoxy Applicator Accessories
- Insoles
- Pneumatic Control Valves
- Machine Tool Pump Mounting Bracket
- BERKSHIRE CORPORATION BCR Nylon Full Finger Gloves
- RUD CHAIN Collar Nuts, Grade 10, Crack Tested
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Acetal Gray
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU420 Gas Springs
- ADVANCE TABCO Celing Mount Shelf
- VESTIL Pallet Trucks
- COOPER B-LINE Channel End Guards
- MAGLINER Axles
- MITUTOYO Rods
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B29CNE30BX3E032 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Metal Mounting Plate, 30 A, 208/240 V, 24-32 A
€1,533.10 /unit


