EATON B29CNC30TX3EP05 Definite Purpose 1-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7MYU
EATON B29CNC30TX3EP05 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Metal Mounting Plate, 30 A, 24 V, 0.1-0.5 A
Item: BJ7MYUModel: B29CNC30TX3EP05
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Starter
Amps Rating 30A
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.1-0.5A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"