EATON B29CNC25AA3E032 Definite Purpose 1-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7MVN
EATON B29CNC25AA3E032 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Metal Mounting Plate, 25 A, 110/120 V, 24-32 A
Item: BJ7MVNModel: B29CNC25AA3E032
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 25A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 24-32A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"