EATON B29CNC15BX3E008 Definite Purpose 1-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7MVA
EATON B29CNC15BX3E008 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Metal Mounting Plate, 15 A, 208/240 V, 1.6-8 A
Item: BJ7MVAModel: B29CNC15BX3E008
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 208/240V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1.6-8A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"