EATON B29CNC15BA3E032 Definite Purpose 1-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7MUR
EATON B29CNC15BA3E032 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Metal Mounting Plate, 15 A, 208/240 V, 24-32 A
Item: BJ7MURModel: B29CNC15BA3E032
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 208/240V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 24-32A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"