EATON B29CNC15AX3E008 Definite Purpose 1-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7MUL
EATON B29CNC15AX3E008 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Metal Mounting Plate, 15 A, 110/120 V, 1.6-8 A
Item: BJ7MULModel: B29CNC15AX3E008
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1.6-8A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"