EATON B29CGE40BX3E045 Non-Reversing Starter, Lugs W/O Quick Connect Terms, 40 A, 208/240 V, 9-45 A
Item: BJ7MTFModel: B29CGE40BX3E045
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 208/240V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Control Characteristics Common Control
Enclosure Type Enclosed
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"