EATON B29CGE30BX3E005 Non-Reversing Starter, Lugs W/O Quick Connect Terms, 30 A, 208/240 V, 1-5 A
Item: BJ7MQXModel: B29CGE30BX3E005
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 208/240V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"