EATON B29CGE30BA3E008 Non-Reversing Starter, Lugs W/O Quick Connect Terms, 30 A, 208/240 V, 1.6-8 A
Item: BJ7MQVModel: B29CGE30BA3E008
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 208/240V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1.6-8A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"