EATON B29CGE30AA3E008 Non-Reversing Starter, Lugs W/O Quick Connect Terms, 30 A, 110/120 V, 1.6-8 A
Item: BJ7MPWModel: B29CGE30AA3E008
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1.6-8A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"