EATON B29CGC15TX3E008 Non-Reversing Starter, Pressure Plate W/O Quick Connect Terms, 15 A, 24 V, 1.6-8 A
Get it by Wednesday, Apr 8
€1,699.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 15A |
| Coil Voltage | 24V AC |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Common Control |
| Enclosure Type | Enclosed |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 10.17" |
| Inductive Full Load | 15A |
| Length | 5.81" |
| Model | Starter |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Olr Model Designation | Std. C396 OLR |
| Overload Range | 1.6-8A |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Pressure Plate Without Quick Connect Terms |
| Type | Non-reversing W/ C396 |
| Voltage Rating | 24V |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 5.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.16 |
| Ship height (cm) | 25.83 |
| Ship length (cm) | 14.76 |
| Ship width (cm) | 14.3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- OIL SAFE 101002 Fluid Storage Container Drum, HDPE, 2L
- GATES 36040034
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 4426
- MILWAUKEE VALVE ML134B D J Butterfly Valve, Lug Type, Bare Stem, Ductile Iron, 2 Inch Valve Size
- VOLLRATH 40717 Electric Flat Top Griddle, 36 Inch Length, 20 Inch Width, 11 Inch Height
- ABBOTT WORKHOLDING PRODUCTS TG12MDS Lathe Jaw
- UNISTRUT P1001C4110GR Channel, 10 Feet Length, Perma Green
- MILWAUKEE VALVE BA100 XLDA112 Ball Valve, With Locking Extension Handle, 2 Piece, Bronze, 1-1/2 Inch Valve Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Corrugated Shelf Bins and Dividers
- Medical Lighting
- Cable Protector Accessories
- Caliper Accessories
- ANSELL 74-301 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- FERNCO Flexible Qwik Tees
- ACCURIDE SS5321 Series Heavy Duty Over Travel Slides
- MUELLER INDUSTRIES 166 Ductile Iron Simplex Basket Strainers
- APPLETON ELECTRIC 3000 Lumens LED Light Fixture
- WOODHEAD 130226 Series Cord Reel Stand
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Fitting Reducer Couplings
- EATON Adjusting Pins
- LEVITON GFCI Blank Face Receptacles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B29CGC15TX3E008 Non-Reversing Starter, Pressure Plate W/O Quick Connect Terms, 15 A, 24 V, 1.6-8 A
€1,699.90 /unit


