EATON B29CGC15TX3E008 Non-Reversing Starter, Pressure Plate W/O Quick Connect Terms, 15 A, 24 V, 1.6-8 A
Item: BJ7MLZModel: B29CGC15TX3E008
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1.6-8A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"