EATON B29CGC15TA3E045 Non-Reversing Starter, Pressure Plate W/O Quick Connect Terms, 15 A, 24 V, 9-45 A
Get it by Thursday, May 21
€1,794.66 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 15A |
| Coil Voltage | 24V AC |
| Contact Configuration | 1 NO pressure plate |
| Control Characteristics | Common Control |
| Enclosure Type | Enclosed |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 10.17" |
| Inductive Full Load | 15A |
| Length | 5.81" |
| Model | Starter |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Olr Model Designation | Std. C396 OLR |
| Overload Range | 9-45A |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Pressure Plate Without Quick Connect Terms |
| Type | Non-reversing W/ C396 |
| Voltage Rating | 24V |
| Width | 5.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.16 |
| Ship height (cm) | 25.83 |
| Ship length (cm) | 14.76 |
| Ship width (cm) | 14.3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- EATON 10250T3213 Heavy Duty Roto-Push Operator, 2 Positions, Vertical Mount, 120 VAC, Momentary Contact
- CASH VALVE ERAA49866A0 Nameplate
- EATON GLE8400AAMV Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Type Gl, 4-Pole, 400A, Line/Load End Caps
- GATES 2/B64 Banded V-Belt, 2 Strand, 65.8 Inch Outside Length
- KLEIN TOOLS 55920 55920-4 Modular Tool Belt, Extra Large
- TITAN FASTENERS AEU10144
- FIBERGRATE 710260
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydrometers
- Shovels
- Rolling Ladders
- Carbide Drill Bits
- Label Protectors
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6100 Series Metric Gasket Cutter Kits With Cutting Board
- DESTACO 624 Series Straight Line Action Clamps
- VIEGA PROPRESS XL-C 90 Degree Elbow, Press x FTG
- GLOBE SCIENTIFIC Label/Dot Combo Rolls, Cryo, Direct Thermal
- DIAMOND VANTAGE Segment Cup Wheel
- TSUBAKI BR-HT Series Cam Clutches
- ROTRON Duplex Blower Vacuum Motors
- GAST 6AM Series Air Motors
- STARRETT 3811A Compact Hardness Tester Accessories
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B29CGC15TA3E045 Non-Reversing Starter, Pressure Plate W/O Quick Connect Terms, 15 A, 24 V, 9-45 A
€1,794.66 /unit


