EATON B29CGC15AA3E032 Non-Reversing Starter, Pressure Plate W/O Quick Connect Terms, 15 A, 110/120 V, 24-32 A
Item: BJ7MKXModel: B29CGC15AA3E032
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Control Characteristics Common Control
Enclosure Type Enclosed
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 24-32A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"