EATON B27SRE30A024 Definite Purpose Starter, 30 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 16-24 Fla | BJ7MJE
EATON B27SRE30A024 Definite Purpose Starter, 30A, 110-120 V, 50/60 Hz, 1-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7MJEModel: B27SRE30A024
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Frequency 50/60 Hz
Height 5.7"
Length 3.9"
Model Starter
Overload Relay 16-24 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 2.23"