EATON B27SRC25B001 Definite Purpose Starter, 25 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 0.6-1 Fla | BJ7MGN
EATON B27SRC25B001 Definite Purpose Starter, 25A, 50/60 Hz, 1-Phase, Non-Reversing, 208-240 V
Item: BJ7MGNModel: B27SRC25B001
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 208-240V AC
Frequency 50/60 Hz
Length 3.7"
Model Starter
Overload Relay 0.6-1 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 2.23"