EATON B27SRC15TP24 Definite Purpose Starter, 15 A, Coil: 24 V, 50/60 Hz, 0.16-0.24 Fla | BJ7MGC
EATON B27SRC15TP24 Definite Purpose Starter, 15A, 24 V, 50/60 Hz, 1-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7MGCModel: B27SRC15TP24
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 24V AC
Frequency 50/60 Hz
Length 3.7"
Model Starter
Overload Relay 0.16-0.24 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 2.23"