EATON B27SGE30T040 Non-Reversing Starter, 575 V, 30 A, 24 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 30 A Ifl, 24-40 FLA
Get it by Monday, Apr 13
€1,557.27 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 30A |
| Coil Voltage | 24V AC |
| Control Characteristics | Separate Control |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 10.17" |
| Inductive Full Load | 30A |
| Length | 5.81" |
| Model | Starter |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Overload Range | 24-40A |
| Overload Relay | 24-40 FLA |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Box Lugs (Posidrive Setscrew) |
| Type | Non-Reversing |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 5.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.16 |
| Ship height (cm) | 25.83 |
| Ship length (cm) | 14.76 |
| Ship width (cm) | 14.3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- MACROMATIC THR-10262-30J Time Delay Relay, 120V AC/DC, 10A
- SLOAN 3851139
- BOSTON GEAR 55304
- GROVE GEAR EL8520212.00 EL-BM852-5-D-250 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 1.625 Inch I.D, 2 Inch O.D, Aluminum
- BULLDOG 500329 Drop Leg & Pin
- SPEARS VALVES 450-020G Plug, MPT, 2 Size, PVC, Gray
- DIXON 61-207 Ball Cone Check Valve, Male NPT x Female NPT, Cold Non-Shock, 1-1/2 Inch Size
- REGAL 027510AW Jobber Drill Bit, 135 Deg. Split Point, 3/32 Inch Dia., HSS, Gold Tip with TiN Point
Explore More
- KEYSHAFT
- Fiber Optic Patch Cords
- Packaging Tapes
- General Purpose Filter Elements
- Laboratory Scoops Scrapers and Spoons
- Tapping Tools
- HELICOIL Spiral Point Plugs, UNC, 2B
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Breakaway Vests, Lime
- MECHANIX M-Pact Multicam Tactical Impact Resistant Gloves
- MECHANIX The Original Multicam Tactical Gloves
- CAROL Carolprene Multi-Conductor Cable, Braid Shield
- AMERICAN TORCH TIP Contact Tip Tweco
- BROWNING VF2E 100 Series Standard Duty Two Bolt Flange Mounted Ball Bearings
- GATES PowerGrip HTD Sprockets
- LEGRIS Reducing Adapters
- ZURN ZEMS6003AV-IS-W1 AquaVantage Exposed Flush Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B27SGE30T040 Non-Reversing Starter, 575 V, 30 A, 24 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 30 A Ifl, 24-40 FLA
€1,557.27 /unit



