EATON B27SGC25BP24 Non-Reversing Starter, 575 V, 208-240 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 25 A, 0.16-0.24 FLA
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,288.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 25A |
| Coil Voltage | 208-240V AC |
| Control Characteristics | Separate Control |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 10.17" |
| Inductive Full Load | 25A |
| Length | 5.81" |
| Model | Starter |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Overload Range | 0.16-0.24A |
| Overload Relay | 0.16-0.24 FLA |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Screw/Pressure Plate |
| Type | Non-Reversing |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 5.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.16 |
| Ship height (cm) | 25.83 |
| Ship length (cm) | 14.76 |
| Ship width (cm) | 14.3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- VOLLRATH 47395 Disher, 8 7/8 Inch Length, 2 1/4 Inch Width, Stainless Steel, Blue
- WESTWARD ASRATH90 Snap Ring Tip Head, 90 Deg. Tip Angle
- WALTER TOOLS 7378560 Jobber Length Drill Bit, 8.70 mm Size, 103 mm Overall Length
- LEGRIS 3108 08 11 Male Branch Tee Thread 1/8 Inch Npt
- GROVE GEAR GRL8325543.00 Quill Input Worm Gear Reducer
- MARTIN SPROCKET 140A11 Sprocket, 140 Chain, 11 Teeth, 6.212 Inch Pitch Dia., 7.010 Inch O.D., Steel
- THERMO FISHER SCIENTIFIC VSTAR40B2 Versa Star Bt Meter, -2 To 20, 5 Point, Ph/Ise, Auto Temp Compensation, 0 Deg To 120 Deg
- REGAL 027783AS53 Spiral Point Tap, M16 x 2 Size, D7 Limit, 3 Flutes, Plug, With Nitride & Steam Oxide
Explore More
- KEYSHAFT
- Float Switches
- Gear Ties
- Polarized Safety Glasses
- Manual Lifting and Mounting Suction Cups
- Lynch Pins
- DMS Window Vests
- MUELLER INDUSTRIES 581SS-N Y Strainers
- SUGATSUNE Pull Handles, Stainless Steel
- ANVIL AS210KO Series Channel With Knock Outs
- BALDWIN FILTERS DAHL Fuel Elements / Diesel Fuel Elements
- EATON PowerXL DG1 Series Brake Chopper Modules
- MARTIN SPROCKET Stock Bore A Type Roller Chain Sprockets, 60 Chain Number
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Specialty Organizers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B27SGC25BP24 Non-Reversing Starter, 575 V, 208-240 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 25 A, 0.16-0.24 FLA
€1,288.95 /unit



