EATON B27SGC25B024 Definite Purpose Starter, 575 V, 25 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 16-24 Fla | BJ7LWZ
EATON B27SGC25B024 Definite Purpose Starter, 575 V, 25A, 50/60 Hz, 2P, 1-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7LWZModel: B27SGC25B024
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 25A
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Overload Range 16-24A
Overload Relay 16-24 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 5.63"