EATON B27SGC25A032 Definite Purpose Starter, 575 V, 25 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 24-32 Fla | BJ7LWV
EATON B27SGC25A032 Definite Purpose Starter, 575 V, 25A, 24-32 Fla 25A Ifl, 2P, 1-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7LWVModel: B27SGC25A032
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Overload Range 24-32A
Overload Relay 24-32 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 5.63"