EATON B27SGC15A016 Definite Purpose Starter, 575 V, 15A, 10-16 Fla 15A Ifl, 1-Phase, Non-Reversing
Get it by Monday, Apr 13
€1,258.46 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 15A |
| Coil Voltage | 110-120V AC |
| Control Characteristics | Separate Control |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 7.38" |
| Inductive Full Load | 15A |
| Length | 5.81" |
| Model | Starter |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Overload Range | 10-16A |
| Overload Relay | 10-16 FLA |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Screw/Pressure Plate |
| Type | Non-Reversing |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 5.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.4 |
| Ship height (cm) | 18.75 |
| Ship length (cm) | 14.76 |
| Ship width (cm) | 14.3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- DAYCO 5050368 Serpentine Belt Industry Number 0935
- EATON SVX007A1-4A1B1B4C7D3 Adjustable Frequency Drive, 7-1/2HP, NEMA Type 1, RS-232 with D9, DeviceNet, FR5
- SEALMASTER ERX-35T LO Insert Bearing, 2.18 Inch Bore, 1.18 Inch Outer Race Width, 3.937 Inch Out Dia
- JOHNS MANVILLE 693683 Pipe Insulation, Fits 5 Inch Pipe Size, 2 Inch Widthall Thick, 0 Deg F to 850 Deg F
- VERMONT GAGE 141208760 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0876 Inch Size
- GATES 77447104
- TEADIT SW304304X.12.300 Metalflex Spiral Wound Gasket, 913, 12 Inch Size, 300# Class, 304/XHR Winding, 304 Outer
- MORSE CUTTING TOOLS 60286 Jobber, 7.4 mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Wash Fountains
- Riveters
- Punch and Die Sets
- Emergency Lighting Accessories
- Sensing Probes
- AKRO-MILS 13018 Stak-N-Store Bins
- DWYER INSTRUMENTS 629C Series Wet/Wet Differential Pressure Transmitters
- FABENCO A Series Self-Closing Industrial Safety Gates
- CONDOR Goatskin Leather Tan Driver Gloves
- E JAMES & CO Rubber Sheet, Weather Resistant, 85A
- KERN AND SOHN OBN-14 Transmitted Light Microscopes
- VOLLRATH Bags
- GATES High Torque Pulleys, 5MM Pitch
- APOLLO VALVES 804 Large Diameter Press Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B27SGC15A016 Definite Purpose Starter, 575 V, 15A, 10-16 Fla 15A Ifl, 1-Phase, Non-Reversing
€1,258.46 /unit



