EATON B27CRE40T010 Definite Purpose Starter, 575 V, 40A, 2P, 1-Phase, Non-Reversing
Get it by Monday, Apr 13
€1,192.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 40A |
| Coil Voltage | 24V AC |
| Control Characteristics | Common Control |
| Enclosure Type | Open With DIN Rail Mounting Adapter |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 5.7" |
| Length | 3.9" |
| Model | Starter |
| Overload Relay | 6-10 FLA |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Box Lugs (Posidrive Setscrew) |
| Type | Non-Reversing |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 2.23" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.89 |
| Ship height (cm) | 14.48 |
| Ship length (cm) | 9.91 |
| Ship width (cm) | 5.66 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE M6H22T28C MTA Size 6307,22:1,280 C-Face Motorized Torque Arm
- PLAST-O-MATIC EBVF3-4-400VS-PV Electrically Actuated Ball Valve, PVC, Socket Connection, FKM Seal, 4 Inch Size
- BOSTON GEAR D00783 Speed reducer
- GATES 725001265 Air Brake Coupling
- KERN AND SOHN PFB 600-2 Compact Laboratory Balance, 600g Max. Weighing, 0.01g Readability
- SPEC BD020-100 Disc Spring Steel Inside Diameter 0.402 Inch
- WALTER TOOLS DNMG150608-NM4 WSM10 Diamond Turning Insert, Neutral, 1/4 Inch Thick, 1/32 Inch Corner Radius
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnetic Welding Squares
- Pneumatically Actuated Diaphragm Valves
- Analog Panel Meters
- Water Jetters
- Specialty Hinges
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro Kevlar/Steel Shell Cut Resistant Work Gloves, 13 Gauge
- ABUS 24IB Diskus Padlocks
- VIEGA PROPRESS Reducer, Copper, Press X FTG Connection
- TEMPCO Replacement Heating Elements for TRH5 Series Heaters
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials Bulk Wide Mouth HDPE Bottles
- HI-TECH DURAVENT Clear Polyethylene Industrial Ducting Hose
- DURHAM MANUFACTURING Cabinets, Assembled
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 DWV Fabricated Crosses, Socket x Socket x Socket x Socket
- MARTIN SPROCKET Double Stock Bore C Type Roller Chain Sprockets, 100 Chain Number
- BUSSMANN 5 x 20mm GMC Series Glass Medium Time-Delay Tube Fuses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B27CRE40T010 Definite Purpose Starter, 575 V, 40A, 2P, 1-Phase, Non-Reversing
€1,192.39 /unit


