EATON B27CRE30T040 Definite Purpose Starter, 575 V, 40 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 24-40 Fla | BJ7LTR
EATON B27CRE30T040 Definite Purpose Starter, 575 V, 40A, 1-Phase, Non-Reversing, 110-120 V, 50/60 Hz
Item: BJ7LTRModel: B27CRE30T040
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 24V AC
Frequency 50/60 Hz
Height 5.7"
Length 3.9"
Model Starter
Overload Relay 24-40 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 2.23"