EATON B27CRE30T024 Definite Purpose Starter, 575 V, 30 A, Coil: 24 V, 50/60 Hz, 16-24 Fla | BJ7LUC
EATON B27CRE30T024 Definite Purpose Starter, 575 V, 30A, 2P, 1-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7LUCModel: B27CRE30T024
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 24V AC
Frequency 50/60 Hz
Height 5.7"
Length 3.9"
Model Starter
Overload Relay 16-24 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 2.23"