EATON B27CRE30A040 Definite Purpose Starter, 575 V, 30 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 24-40 Fla | BJ7LTT
EATON B27CRE30A040 Definite Purpose Starter, 575 V, 30A, 50/60 Hz, 2P, 1-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7LTTModel: B27CRE30A040
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Frequency 50/60 Hz
Height 5.7"
Length 3.9"
Model Starter
Overload Relay 24-40 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 2.23"