EATON B27CRC25TP16 Definite Purpose Starter, 575 V, 25 A, Coil: 24 V, 50/60 Hz, 0.1-0.16 Fla | BJ7LTG
EATON B27CRC25TP16 Definite Purpose Starter, 575 V, 25A, 2P, 1-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7LTGModel: B27CRC25TP16
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24V AC
Frequency 50/60 Hz
Length 3.7"
Model Starter
Overload Relay 0.1-0.16 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 2.23"