EATON B27CRC25T016 Definite Purpose Starter, 2P, 1-Phase, 575 V, 25A, Non-Reversing
Get it by Thursday, May 21
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 25A |
| Coil Voltage | 24V AC |
| Control Characteristics | Common Control |
| Enclosure Type | Open With DIN Rail Mounting Adapter |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Length | 3.7" |
| Model | Starter |
| Overload Relay | 10-16 FLA |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Screw/Pressure Plate |
| Type | Non-Reversing |
| Width | 2.23" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.72 |
| Ship height (cm) | 13.21 |
| Ship length (cm) | 9.4 |
| Ship width (cm) | 5.66 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- 3M 7100113120 60440333700 / 45703 Hook-and-Loop Sanding Disc, 5 Inch Dia, Non-Vacuum, Ceramic, 40 Grit, X Weight Cloth
- GRAINGER 24F1.5X2.5 -6 Flat Bar Stock, 2 1/2 Inch x 6 Inch Nominal Size, 1.5 Inch Thick
- LUTRON MS-OPS6-DDV-WH Occupancy Sensor, Hard Wired, Wall Switch Box
- BUSSMANN GDC-6.3A Fuse, 6 3/10 Amp, 250 VAC, 35 Amp at 250 VAC, 20mm Lg, 5mm Dia., Time Delay
- CHICAGO PNEUMATIC KF140138 Idler Gear
- SQUARE D LAL26400 Circuit Breaker 400a 2p 600vac Lug
- BRADY PS-375-150-YL 134231 Precut Label Roll, 3/8 x 1 1/2 Inch, Polyolefin, Yellow, For 1 AWG to 8 AWG Wire Gauge
- AUTOQUIP PKG-096-0003 Package Lift, 51 Inch Platform Width, 128 Inch Height, 300 lbs Capacity
Explore More
- KEYSHAFT
- Line Voltage Thermostats
- Drive Train Tools
- Hole Plugs
- Absorbent Maintenance Blankets
- Tapered Corks
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Impact Gloves
- ELVEX Provest II Water Resistant Vests
- YELLOW JACKET Plus II Hoses, 1/4 Inch Flare Fittings, Pack of 3
- MUELLER INDUSTRIES 72HHH3H Sure Check Double Disc Check Valves
- WATTS Vacuum Breaker
- LEWISBINS Stack and Hang Bin
- PALMGREN Dual Force Precision Machine Vises
- MASTER Deadbolt Locks
- BURNDY GIE-G Type Ground Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B27CRC25T016 Definite Purpose Starter, 2P, 1-Phase, 575 V, 25A, Non-Reversing


