EATON B27CRC25T006 Definite Purpose Starter, 575 V, 25 A, Coil: 24 V, 50/60 Hz, 4-6 Fla | BJ7LTB
EATON B27CRC25T006 Definite Purpose Starter, 2P, 1-Phase, 575 V, 25A, Non-Reversing
Item: BJ7LTBModel: B27CRC25T006
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24V AC
Frequency 50/60 Hz
Length 3.7"
Model Starter
Overload Relay 4-6 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 2.23"