EATON B27CRC25AP60 Definite Purpose Starter, 575 V, 25 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 0.4-0.6 Fla | BJ7LRE
EATON B27CRC25AP60 Definite Purpose Starter, 25A, 575 V, 50/60 Hz, 2P, 1-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7LREModel: B27CRC25AP60
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Coil Voltage 110-120V AC
Frequency 50/60 Hz
Length 3.7"
Model Starter
Overload Relay 0.4-0.6 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 2.23"