EATON B27CRC25A010 Definite Purpose Starter, 575 V, 25 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 6-10 Fla | BJ7LQZ
EATON B27CRC25A010 Definite Purpose Starter, 575 V, 50/60 Hz, 1-Phase, Non-Reversing, 25A, 110-120 V
Item: BJ7LQZModel: B27CRC25A010
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-120V AC
Frequency 50/60 Hz
Length 3.7"
Model Starter
Overload Relay 6-10 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 2.23"