EATON B27CRC15A006 Definite Purpose Starter, 575 V, 15 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 4-6 Fla | BJ7LPE
EATON B27CRC15A006 Definite Purpose Starter, 575 V, 15A, 50/60 Hz, 1-Phase, 110-120 V, Non-Reversing
Item: BJ7LPEModel: B27CRC15A006
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Common Control
Enclosure Type Open With DIN Rail Mounting Adapter
Frequency 50/60 Hz
Height 5 1/5"
Length 3.7"
Model Starter
Overload Relay 4-6 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 2.23"