EATON B27CNE40T016 Definite Purpose Starter, 575 V, 40A, Non-Reversing, 2P, 1-Phase
Get it by Thursday, May 21
€1,240.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 40A |
| Coil Voltage | 24V AC |
| Control Characteristics | Common Control |
| Enclosure Type | Open With Metal Mounting Plate |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 6" |
| Length | 3.9" |
| Model | Starter |
| Overload Relay | 10-16 FLA |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Box Lugs (Posidrive Setscrew) |
| Type | Non-Reversing |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.89 |
| Ship height (cm) | 15.24 |
| Ship length (cm) | 9.91 |
| Ship width (cm) | 6.1 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR L204FT Drill Bushing Type L Drill Size 3/16 In
- HUB CITY 0270-08156 Worm Reducer, 0.304 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
- BALDOR / DODGE 234053 24X57 Straight Drum XT80 MDX
- MASTER LOCK S33KAMKLTPRP Thermoplastic Safety Padlock With Master Key, SS Shackel, 3 Inch Tall Shackle, Keyed Alike, Purple
- VOLLRATH CK100-AG Claw Kit
- EATON C25DNK350C Definite Purpose Contactor, 50A, 440-480 Vac, 3-Pole, 65A, Box Lugs, Non-Reversing
- SQUARE D 8502SDO2V08 Contactor Nema 208vac 3p 45a
- JARKE 25CS58120 Upright, 10 Ft X 9 1/2 Inch X 61 Inch, 9730 Lb - 10880 Lb Capacity/Side, 1 Sided
Explore More
- KEYSHAFT
- Security Identification Supplies
- Stainless Steel Butt Weld Pipe Fittings
- Wave Washers
- UPS Batteries
- Chemical Metering Pump Systems
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Coarse
- FERNCO 3001 Proflex Series Couplings
- TEMPCO SMPR Series Reflectors
- WM CASTER Swivel Plate Shock-Absorbing Caster
- KIPP 1/2-13 Thread Size Stainless Steel Knob
- EATON Unmetered Pedestal Mounts
- BLACK & DECKER Collars
- PLAST-O-MATIC TEBVF8-2 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B27CNE40T016 Definite Purpose Starter, 575 V, 40A, Non-Reversing, 2P, 1-Phase
€1,240.00 /unit


