EATON B27CGE45B057 Definite Purpose Starter, 575 V, 45 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, Common Control Wiring | BJ7LHQ
EATON B27CGE45B057 Non-Reversing Starter, 575 V, 45 A, 208-240 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 45 A Ifl, 2 Poles
Item: BJ7LHQModel: B27CGE45B057Cross Ref: 810VZ7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Starter
Auxiliary Contact Form 1NO
Coil Voltage 208-240V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac 3 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac Not Rated
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac Not Rated
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac Not Rated
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac Not Rated
Hp @ Single Phase - 240v Ac 7 1/2 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Length 6.67"
Locked Rotor Load 60A @ 575V
Max Current (ac) 45A
Maximum Overload Relay Current Setting (amps) 57A
Maximum Voltage Rating 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting (amps) 40A
Model Starter
Mounting Style Bolt On, Surface
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Nominal Coil Voltage @ 60hz 208-240V AC
Number Of Poles 2
Overall Depth 6.67"
Overall Height 13.27"
Overall Width 7.64"