EATON B27CGE40B024 Definite Purpose Starter, 575 V, 40 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 16-24 Fla | BJ7LHB
EATON B27CGE40B024 Non-Reversing Starter, 575 V, 40 A, 208-240 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 40 A, 16-24 FLA
Item: BJ7LHBModel: B27CGE40B024
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 40A
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"