EATON B27CGE40A010 Definite Purpose Starter, 575 V, 40 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 6-10 Fla | BJ7LGG
EATON B27CGE40A010 Non-Reversing Starter, 575 V, 40 A, 110-120 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 40 A Ifl, 6-10 FLA
Item: BJ7LGGModel: B27CGE40A010
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"