EATON B27CGE30A016 Definite Purpose Starter, 575 V, 30 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 10-16 Fla | BJ7LGJ
EATON B27CGE30A016 Non-Reversing Starter, 575 V, 30 A, 110-120 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 30 A, 10-16 FLA
Item: BJ7LGJModel: B27CGE30A016
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Overload Range 10-16A
Overload Relay 10-16 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 5.63"