EATON B27CGD25A024 Definite Purpose Starter, 25 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 16-24 Fla | BJ7LGA
EATON B27CGD25A024 Non-Reversing Starter, 25 A, 110-120 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 25 A Ifl, 16-24 FLA
Item: BJ7LGAModel: B27CGD25A024
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Overload Range 16-24A
Overload Relay 16-24 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side)
Type Non-Reversing
Width 5.63"