FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 25A |
| Auxiliary Contact Form | 1NO |
| Coil Voltage | 24V AC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 10.17" |
| Horsepower @ Single Phase - 120v Ac | 2 hp |
| Horsepower @ Single Phase - 240v Ac | 3 hp |
| Horsepower @ Three Phase - 208v Ac | Not Rated |
| Horsepower @ Three Phase - 240v Ac | Not Rated |
| Horsepower @ Three Phase - 480v Ac | Not Rated |
| Horsepower @ Three Phase - 600v Ac | Not Rated |
| Includes Auxiliary Contacts | Yes |
| Inductive Full Load | 25A |
| Length | 5.81" |
| Locked Rotor Load | 60A @ 575V |
| Max Current (ac) | 25A |
| Maximum Overload Relay Current Setting (amps) | 32A |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Minimum Overload Relay Current Setting (amps) | 24A |
| Model | Starter |
| Mounting Hole Distance - Height | 8" |
| Mounting Hole Distance - Width | 4 1/2" |
| Mounting Style | Bolt On, Surface |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Nominal Coil Voltage @ 60hz | 24V AC |
| Number Of Poles | 2 |
| Overall Depth | 5.81" |
| Overall Height | 10.17" |
| Overall Width | 5.63" |
| Overload Protection Type | Thermal |
| Overload Range | 24-32A |
| Overload Relay | 24-32 FLA |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Reversing Capability | Non-reversing |
| Series | B27 Series |
| Standards | Csa, Ul Listed |
| Terminals | Screw/Pressure Plate |
| Thermal Units Required | None (Includes Integrated Bimetallic Elements) |
| Type | Non-Reversing |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 5.63" |
| Wire Termination Type | Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.16 |
| Ship height (cm) | 25.83 |
| Ship length (cm) | 14.76 |
| Ship width (cm) | 14.3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- BOSTON GEAR HL156Y-P Bevel Gear, 8 Diametral Pitch, 20 Deg. Pressure Angle, 2:1 R, 20 Teeth, Steel
- APOLLO VALVES 86B505041566 SS 3 Pcs Full Port Ball Valve with 2-1/4 Inch Stem Extension, SS Locking Round Handle 1, FNPT x Sch. 40 Butt-Weld
- ANVIL 0862037819 1 Imp Forged Steel Socket With Cross
- EATON 1009079CH Meter Pedestal With Main Breaker, 240 VAC, 100A, 1 Phase, 1 Socket, 3 Wire
- APOLLO VALVES 88A9432435 Ball Valve, Size 1/2 Inch, Full Port, Cast Steel
- WOODHEAD 1200650206 803006A09M060 Cordset, 3 Pole, Male Straight, 6m, 22/3 Size, PVC
- CEMENTEX USA IS38-17M-UPT Socket, 3/8 Inch Square Drive, 17mm Size
- SLOAN 3840290
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Cabinets
- Anchor Bolts
- Grease and Oil Pump Accessories
- Spray Hoses
- Air Nailers
- AKRO-MILS 30128 Shelf Bins
- DESTACO Flat Tip Bonded Neoprene Spindle Metric
- LOC-LINE NPT Connectors
- JOHN GUEST Union Elbows, Polypropylene Black
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT-N Silent Check Valves
- EXAIR Air Gun Nozzles
- APPROVED VENDOR Floor Mount Vibration Isolator
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS Brass FNPT Coupling
- COOPER B-LINE B268L Five Hole Left Single Corner Wing Fittings
- ARMSTRONG WORLD INDUSTRIES Hydronic Circulating Pumps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B27CGC25T032 Non-Reversing Starter, 575 V, 25 A, 24 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 25 A Ifl, 24-32 FLA
€606.91 /unit



