FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 15A |
| Coil Voltage | 24V AC |
| Control Characteristics | Common Control |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 7.38" |
| Length | 5.81" |
| Model | Starter |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Overload Range | 0.4-0.6A |
| Overload Relay | 0.4-0.6 FLA |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Screw/Pressure Plate |
| Type | Non-Reversing |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 5.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.4 |
| Ship height (cm) | 18.75 |
| Ship length (cm) | 14.76 |
| Ship width (cm) | 14.3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- BUSSMANN 170M8542 Semiconductor Fuse, 1.1kA, 690VAC
- BUSSMANN ANL-500 Fuse 500a Anl 32vac/80vdc Bolt-on
- METRO A2454NK3-4 Wire Shelf 24x54 inch Green Epoxy
- SIEMENS BE120H Miniature Circuit Breaker, 20 A, 120V AC, Single Phase, 22kA at 120V AC, 1 Poles
- DORIAN ADDN-TFL-1616-H20-12
- E JAMES & CO 1525S-187438-25 Viton Tubing 3/16 Inch Id 7/16 Inch Outer Diameter 25 Feet
- HUBBELL - BRYANT DC100114 Deluxe Strain Relief Grip, Straight 1-1/4 Inch Npt Male Thread Fitting
Explore More
- KEYSHAFT
- Screwdriver Bit Set
- Electrical Safety Boxes
- Clamping Kits
- Window Locks and Hardware
- Cup and Lid Dispensers
- REESE Interlock Ball Mounts
- DESTACO 247, 267 Series Vertical Hold Down Clamps
- ANSELL 11-948 Hyflex Highly Durable Industrial Gloves
- ANVIL 001G Series Adjustable Clevis Hangers, Electro-Galvanized Steel, Imperial
- ANVIL AS520S Series Channel With Long Slots
- PROTO Structural Open End Wrench
- OMRON Magnetically Actuated Safety Interlock Switch, 1NO/1NC
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Wire Mesh, 60 Micron, Buna Seal
- MARTIN SPROCKET Universal Joints
- HARTING Housings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B27CGC15TP60 Non-Reversing Starter, 575 V, 15 A, 24 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 15 A Ifl, 0.4-0.6 FLA
€622.01 /unit



