EATON B25SNE40T Non-Reversing Starter, 30 A, 208-240 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 30 A Ifl, 24-32 FLA
Get it by Friday, Apr 10
€1,360.16 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 40A |
| Coil Voltage | 24V AC |
| Control Characteristics | Separate Control |
| Enclosure Type | Open With Metal Mounting Plate |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Length | 3.66" |
| Model | Starter |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Box Lugs (Posidrive Setscrew) |
| Type | Non-Reversing |
| Warranty | 1 yr. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.81 |
| Ship height (cm) | 20.52 |
| Ship length (cm) | 9.3 |
| Ship width (cm) | 6.5 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- SPEEDAIRE 4GNL3 Condensate Separator 1/4 Inch Npt 22.5 Cfm
- BRADY THT-18-7546-3 20828 Precut Label Roll, Tamper Indicating Void Footprint Message, 1 x 3 Inch, White
- CASH VALVE FR-FHWSCFMES02-D3-0033 13768-0033 Pressure Relief Valve 2 Inch 33 Psi
- DDS 234210SA Rotary Shaft Oil Seal, Sa, Nitrile, 23 mm ID, 42 mm Od, 10 mm Width, 7 Psi
- GRAINGER 8ADP7 Ground Wiring Set Insulated 2/5 Feet
- TB WOODS V005-1A01
- HONEYWELL CA231 Charger
- EATON P3BJW3250VGN Circuit Breaker Plug-In Unit, 220 to 240/380 to 415/660 to 690 VAC, 250A, Jw Frame
Explore More
- KEYSHAFT
- Cordless Ratchets
- Oil Change Systems
- Door Protectors
- Wall Protection
- Machinery Movers
- KUSHLAN PRODUCTS Replacement Mixer Drum
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Acetal Gray
- VIBCO GIO Series PlasticTurbine Silent Pneumatic Vibrators
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 240V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- ANVIL 010CTG Series Light Duty Copper Ring Hangers
- SQUARE D General Purpose Transformers
- PALMGREN Arbor Presses
- HOFFMAN Proline Series Slopped Upper Front Covers
- WRIGHT TOOL Phillips Screwdrivers
- NIBCO KW-900-W Series Check Valves, Iron, Fire Protection, Wafer Style
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B25SNE40T Non-Reversing Starter, 30 A, 208-240 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 30 A Ifl, 24-32 FLA
€1,360.16 /unit


