EATON B25SGE40T Definite Purpose Starter, 50 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, Separate Control Wiring | BJ7LCB
EATON B25SGE40T Non-Reversing Starter, 50 A, 208-240 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, Nema 1, 50 A Ifl
Item: BJ7LCBModel: B25SGE40T
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 24V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Length 7.62"
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 6"