EATON B25SGE40A Definite Purpose Starter, 575 V, 40 A, Coil 208-240 V, 50/60 Hz, Separate Control Wiring | BJ7LBW
EATON B25SGE40A Non-Reversing Starter, 575 V, 40 A, 208-240 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 40 A Ifl, 2 Pole
Item: BJ7LBWModel: B25SGE40A
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Length 7.62"
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 6"