EATON B25SGE40A Non-Reversing Starter, 575 V, 40 A, 208-240 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 40 A Ifl, 2 Pole
Get it by Wednesday, Apr 8
€2,127.92 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 40A |
| Coil Voltage | 110-120V AC |
| Control Characteristics | Separate Control |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Length | 7.62" |
| Model | Starter |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Box Lugs (Posidrive Setscrew) |
| Type | Non-Reversing |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.77 |
| Ship height (cm) | 32 |
| Ship length (cm) | 19.35 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- SMC VALVES SS5Y3-41-02-C4 Valve Manifold, 1/4 Inch Built In Fitting
- MORSE DRUM 400AM-72-124 Hydra-Lift Karrier, 1.82m, Spark Resist, Air Power Lift, Pull Chain, 363Kg
- MERSEN FERRAZ 20326R Fuse Base, 250V, 30A Class R, 1 Pole, Tin Plated, Copper Pressure Plate
- GRAINGER BULK-RS-N40-213 Neoprene Roll, 36 Inch X 60 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
- DAYTON 6W047 General Purpose Hand Truck 500 Lb.
- WATTS 3585-18 0959296 Manifold Return End, Plastic
- OSBORN 5011206100
- BOSTON GEAR 52675
Explore More
- KEYSHAFT
- Rod Coupling Nuts
- Shim Stock
- Extended Surface Filters
- Split Flange Kits
- Cryogenic Hoses
- AKRO-MILS 30230 Akrobins Plastic Storage Bins
- PLAST-O-MATIC VBM Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- MECHANIX The Original Hi-Viz D5 Cut Resistant High Visibility Work Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, 3/4 Dotted/Double Dipped
- JOHN GUEST Union Connectors, Acetal Gray
- BATTALION Chain Bolt
- IFM Inductive Cylindrical Proximity Sensor
- APEX-TOOLS Square Drive Bits
- EBM-PAPST Axial Fans
- CALBRITE Counter Sunk Hex Head Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B25SGE40A Non-Reversing Starter, 575 V, 40 A, 208-240 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 40 A Ifl, 2 Pole
€2,127.92 /unit


