EATON B25SGC25A Definite Purpose Starter, 575 V, 25 A, Coil 110-120 V, 50/60 Hz, Separate Control Wiring | BJ7LBQ
EATON B25SGC25A Non-Reversing Starter, 575 V, 25 A, 110-120 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 25 A Ifl, 2 Pole
Item: BJ7LBQModel: B25SGC25A
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 7.38"
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 5.63"