EATON B25CGE40C Definite Purpose Starter, 40 A, Coil: 24 V, 50/60 Hz, Common Control Wiring | BJ7LAG
EATON B25CGE40C Non-Reversing Starter, 40 A, 24 V Coil, 50/60 Hz, Common Wiring, Nema 1 Enclosed, 40 A Ifl
Item: BJ7LAGModel: B25CGE40C
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 440-480V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Length 7.62"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 6"