EATON A30CNE60TX5E100 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing, Common Ctrl | BJ7GGQ
EATON A30CNE60TX5E100 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 60A, 24 V Coil, 20-100A Overload
Item: BJ7GGQModel: A30CNE60TX5E100
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 60A
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Control Characteristics Common Control
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 60A
Length 6.67"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C440 OLR SEL Reset SEL Class
Overload Range 20-100A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-Reversing
Voltage Rating 24V